Leczenie depresji to temat coraz częściej poruszany w mediach. Coraz więcej ludzi choruje na depresję. Lekarze uważają ze depresja dopada ludzi równie często jak grypa.

Terapia w depresji powinna być prowadzona jak leczenie każdej innej choroby. Warto się zastanowić czym dokładnie jest depresja. Depresja charakteryzuje się tym ze osoba, która ją posiada jest pogrążona w smutku. Towarzyszy jej przygnębienie, zniechęcenie oraz utrata zainteresowania przyjemnościami. Dochodzi również do zaburzeń snu. Odbija się też na braku apetytu, obniża poziom życia oraz osłabia układ odpornościowy.

Warto zastanowić nad tym, czym różni się depresja od smutku. Kluczową różnicą jest czas trwania oraz nasilenie się objawów. W depresji nie ma przejawów dobrego humoru, cały czas czujemy się jakbyśmy byli w złym humorze. Nie mamy ochoty na wiele rzeczy nawet na te, które na ogól sprawiają nam przyjemność. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, może to świadczyć o tym, że chorujesz na depresję. Do objawów należą także nieuzasadnione i wygórowane poczucie winy oraz wyrzuty sumienia, problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem, oraz wszelkiego rodzaju myśli o krzywdzeniu siebie lub myśli samobójcze. Doświadczając depresji nie mamy chęci na aktywność fizyczną, spędzanie czasu z innymi ludźmi.

Do walki z depresją można przystąpić na wiele sposobów.

Jednym z pierwszych sposobów walki z depresją jest leczenie w depresji poprzez farmakologię.

Nie od dziś wiemy, że depresja związana jest z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu, dokładnie dwóch odpowiedzialnych produkcję za serotoniny oraz noradrenaliny. U osób chorujących na depresję występuje zbyt mała ilość tych substancji bądź receptorów, które na nią reagują.

Farmakolodzy starają się prowadzić leczenie depresji poprzez zwiększenie tych dwóch substancji docierających do mózgu za pomocą leków. Według statystyk lekarze mają około 60% szans, żeby dobrze trafić z lekiem za pierwszym podejściem. Lekarzom bardzo trudno określić jak pacjent zareaguje na dany lek.

 

Terapia w depresji

Leczenie depresji w formie psychoterapii stanowi najbardziej skuteczne rozwiązanie. Warto stosować ją, gdy borykamy się z trudnymi wydarzeniami, z którymi nie możemy sobie sami poradzić. Kiedy odczuwamy wiele negatywnych stanów takich jak żal, ból i gniew albo poczucie straty. Warto przeżyć te ciężkie sytuacje i wyładować emocje przy wsparciu psychologa bądź najbliższych nam osób. W wyjściu z tej ciężej sytuacji pomaga psychoterapia. Jest oną formą wsparcia do leczenia farmaceutycznego. Ciężka praca nad sobą oraz własnymi emocjami może skrócić nie tylko czas trwania choroby, ale również złagodzić jej przebieg. Może to pomoc przywrócić nas do normalnego życia.

Do mojego gabinetu zapraszam wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i z okolic województwa dolnośląskiego, którzy chcą poddać się skutecznemu leczeniu depresji.

Terapia depresji polega u mnie na wyciszeniu toksycznych emocji i przywróceniu lepszej samooceny oraz podniesieniu poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Uczę też na czym polega profilaktyka czyli zapobieganie depresji.